Strona główna > PULS DNIA
Gra o Tokio: Tunezja pokonana2019-08-10 07:49:00

Polska pokonała w gdańskiej Ergo Arenie Tunezję 3:0 w pierwszym meczu turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich Tokio 2020. W drugim spotkaniu Francja wygrała ze Słowenią też 3:0.

Polska - Tunezja 3:0 (25:15, 25:19, 25:19)

POLSKA: Piotr Nowakowski 5, Dawid Konarski 7, Wilfredo Leon Venero 6, Fabian Drzyzga 0, Michał Kubiak 5, Karol Kłos 6, Paweł Zatorski (L) - Damian Wojtaszek (L), Aleksander Śliwka 10, Mateusz Bieniek 8, Artur Szalpuk 2, Grzegorz Łomacz 2, Maciej Muzaj 4, Bartosz Kwolek 0.

Tunezja: Khaled Ben Slimene 1, Hamza Nagga 5, Mohamed Ali Ben Othmen Miladi 8, Selim Mbareki 4, Ismail Moalla 3, Mohamed Ayech 4, Saddem Hmissi (L) - Chokri Jouini 0, Ali Bongui 9.

Mecz rozpoczął się od wyrównanej gry. Tunezyjczycy dobrze spisywali się w obronie i ataku, biało-czerwoni zaś chwilami nie radzili sobie z przyjęciem mocnej zagrywki i grą na siatce. Przez długi na tablicy wyników był remis (8:8). Przed drugą przerwą techniczną podopieczni Vitala Heynena zaczęli uzyskiwać przewagę (16:12). Po powrocie na boisko Polacy włączyli „drugi bieg”. Każda akcja po naszej stronie dawała punkt, świetnie grali skrzydłowi, Dawid Konarski brylował w bloku, a na linii dziewiątego metra Michał Kubiak (23:14). Atak z krótkiej Piotra Nowakowskiego zakończył seta (25:15).

W drugiej partii na boisku w miejsce Michała Kubiaka i Karola Kłosa, pojawili się Aleksander Śliwka i Mateusz Bieniek. Oba zespoły ponownie grały równo, a dobre akcje przeplatały prostymi błędami (10:9). Punkt zdobyty z ataku Dawida Konarskiego i as serwisowy Mateusza Bieńka dały ma trzy punkty przewagi (12:9), która utrzymywała się do drugiej przerwy technicznej (16:13). Słabo radził sobie Wilfredo Leon i trener zdecydował na zmianę – na boisko wszedł Bartosz Kwolek. Mimo że Tunezyjczycy starali się dotrzymać kroku biało-czerwonym, to jednak nasi zawodnicy cały czas utrzymywali bezpieczną przewagę nad rywalem (21:18), którą pod koniec seta zwiększali z każdą kolejną akcję i zakończyli partię zwycięstwem 25:19.

Trzecią, i jak się okazało ostatnią odsłonę, biało-czerwoni rozpoczęli w zmienionym składzie. Vital Heynen posłał na boisko Grzegorza Łomacza, Macieja Muzaja, Aleksandra Śliwkę, Bartosza Kwolka, Karola Kłosa, Mateusza Bieńka i obu libero. Ponownie, jak w poprzednich partiach, walka trwała punkt za punkt, głównie przez proste błędy, jakie popełniali Polacy (8:6). Po pierwszej przerwie technicznej inicjatywę zaczęli przejmować podopieczni Vitala Heynena. Aleksander Śliwka, po kilku nieudanych akcjach w początkowej fazie seta, teraz był nieomylny na siatce (13:8). Punkty zdobywali także Maciej Muzaj oraz obaj środkowi (20:15). Ten set powoli zmierzał do końca, bowiem  Tunezyjczycy nie byli już w stanie odrobić strat (22:17). Mecz zakończyła nieudana zagrywka po stronie Tunezji (25:19).