Strona główna > Piłka nożna > Reprezentacja
Wiedeń zdobyty, zwycięski gol Piątka2019-03-21 23:52:00

Piłkarska reprezentacja Polski rozpoczęła eliminacje UEFA EURO 2020 od zwycięstwa w Wiedniu nad Austrią 1-0. Zwycięskiego gola zdobył Krzysztof Piątek.

Wiedeń: Austria - Polska 0-1 (0-0)

0-1 Krzysztof Piątek 68 (głową)

Sędziował Anastassios Sidiropoulos (Grecja). Żółte kartki: Dragovic, Alaba - Bereszyński. Widzów 40 400.

AUSTRIA: Heinz Lindner - Aleksandar Dragović, Martin Hinteregger, Maximilian Wöber - Stefan Lainer, Florian Grillitsch (84 Karim Onisiwo), Julian Baumgartlinger, David Alaba - Valentino Lazaro (81 Marc Janko), Marko Arnautović, Marcel Sabitzer.

POLSKA: Wojciech Szczęsny - Tomasz Kędziora, Jan Bednarek, Kamil Glik, Bartosz Bereszyński – Kamil Grosicki (90+2 Michał Pazdan), Grzegorz Krychowiak, Mateusz Klich, Piotr Zieliński (59 Krzysztof Piątek) – Arkadiusz Milik (46 Przemysław Frankowski), Robert Lewandowski.

Początkowo przeważali gospodarze. W 8. minucie Sabitzer uderzył z kilkunastu metrów, ale Szczęsny był na posterunku. Z czasem coraz groźniej atakowali biało-czerwoni. Bliski powodzenia był w 24. minucie Glik, jednak główkował z bliska zbyt lekko. Trzy minuty później bardzo ładny strzał z niemal 25 m oddał Grosicki, lecz Lindner zdołał sparować piłkę na korner.

Po przerwie Polacy grali z większym animuszem, a w 64. minucie przeprowadzili piękną akcję. W końcowej fazie Piątek (zmienił poturbowanego Zielińskiego) podał z powietrza do wychodzącego na wolne pole Grosickiego, ten jednak nie wykorzystał szansy.

Austriacy odpowiedzieli w 67. minucie chytrym strzałem Arnautovica z wolnego z ok. 25 m, po którym piłka przeszła tuż obok słupka.

Decydująca akcja nastąpiła w 68. minucie. Rzut rożny egzekwował Grosicki, do dośrodkowania wyskoczył Lewandowski, po czym do strzału doszedł Kędziora. Uderzoną przez niego futbolówkę odbił golkiper, ale prosto na głowę Piątka, który z kilku metrów trafił do siatki!

W 75. minucie powinno być 2-0 dla podopiecznych Jerzego Brzęczka. Lewandowski kapitalnie zagrał do Piątka, a ten w sytuacji sam na sam minimalnie chybił z 12 m.

Końcówka należała do gospodarzy, którzy dążyli do remisu. W 88. minucie Wöber idealnie podał do Janko, który z 4 metrów nie trafił do bramki... W 90+3. minucie próbował jeszcze Alaba, ale jego bombę pięknie obronił Szczęsny.