Strona główna > Mistrzostwa Świata > Grupa E > Grupa E wiadomości
Holendrzy z kompletem punktów, Japonia za nimi2010-06-24 22:45:00 ASInfo

Reprezentacja Holandii w swoim ostatnim meczu grupy E piłkarskich mistrzostw świata pokonała 2-1 Kamerun i zakończyła pierwszą fazę turnieju z kompletem zwycięstw. Awans z tej grupy wywalczyła też Japonia, po wygranej z Danią 3-1.

Kamerun - Holandia 1-2 (0-1)

0-1 Van Persie 36
1-1 Eto'o 65
1-2 Huntelaar 84

Sędziował Pablo Pozo (Chile). Żółte karki: Nkoulou, M`Bia - Kuyt, Van Bronckhorst.
KAMERUN: Souleymanou - Geremi, M'Bia,  Nkoulou (73 Song),  Assou-Ekotto,  Makoun,  Chedjou, Nguemo, Bong (56 Aboubakar), Eto'o, Choupo-Moting (72 Idrissou).
HOLANDIA: Stekelenburg - Boulahrouz, Heitinga, Mathijsen, Van Bronckhorst, Van Bommel, De Jong, Kuyt (66 Elia), Sneijder, Van der Vaart (73 Robben), Van Persie (58 Huntelaar).

Holendrzy już w 3. minucie mięli okazję na objęcie prowadzenia, ale podania Sneijdera nie wykorzystał Robin van Persie. W 19. minucie Van Persie ponownie miał znakomitą szansę do zdobycia gola, ale w sytuacji sam na sam z Hamidou Souleymanou strzelił wprost w niego. W 32. minucie dogodnej okazji do zmiany wyniku nie wykorzystał Dirk Kuyt, który z kilku metrów strzelił obok słupka. Cztery minuty później trzecią sytuację do strzelenia gola miał Robin van Persie i tym razem ją wykorzystał. Napastnik Arsenalu Londyn świetnie rozegrał piłkę z Rafaelem van der Vaartem i strzałem między nogami Hamidou Souleymanou umieścił piłkę w bramce. Do przerwy wynik spotkania nie uległ już zmianie.

Drugą część spotkania obie reprezentacje rozpoczęły bardzo spokojnie, ale już w 51. minucie okazję do podwyższenia prowadzenia miał Robin van Persie. Mocny strzał Holendra obronił jednak Souleymanou. W 62. minucie "Nieposkromione Lwy" miały szansę na wyrównanie, ale Jean Makoun nie wykorzystał sytuacji sam na sam z bramkarzem. Trzy minuty później takiego problemu nie miał Samuel Eto'o, który precyzyjnym strzałem z rzutu karnego pokonał Maartena Stekelenburga. W 73. minucie na boisku pojawił się Arjen Robben, który do tej pory z powodu kontuzji był oszczędzany przez Berta van Marwijka. I to właśnie skrzydłowy Bayernu Monachium odegrał decydującą role przy zwycięskiej bramce dla "Oranje" 25-letni piłkarz bardzo dobrze uderzył z dystansu, jego strzał trafił w słupek, ale piłka spadła pod nogi Klaasa-Jana Huntelaara, który spokojnie wpakował ją do bramki.

Tak padły bramki:
0:1 Robin van Persie 36
Van Persie świetnie rozegrał piłkę z Van der Vaartem i strzałem między nogami Hamidou Souleymanou umieścił piłkę w bramce.

1:1 Samuel Eto'o 65
Samuel Eto`o pewnym strzałem z "jedenastki" pokonał Maartena Stekelenburga. Bramkarz "Oranje" wyczuł intencje strzelającego, ale uderzenie było zbyt precyzyjne, aby mógł obronić.

1:2 Klaas-Jan Huntelaar 84
Arjen Robben uderzył z dystansu, piłka trafiła w słupek, ale dobitka Klaasa-Jana Huntelaara znalazła drogę drogę do bramki.

Dania - Japonia 1-3 (0-2)

0-1 Honda 17
0-2 Endo 30
1-2 Tomasson 81
1-3 Okazaki 87

Sędziował Jerome Damon (RPA). Żółte kartki: Kroldrup, Ch. Poulsen, Bendtner - Endo, Nagatomo.
DANIA: Sorensen - Jacobsen, Kroldrup (56 Larsen), Agger, S. Poulsen - Ch. Poulsen, Jorgensen (34. J. Poulsen) - Rommedahl, Tomasson, Kahlenberg (63 Eriksen) - Bendtner.
JAPONIA: Kawashima - Komano, Nakazawa, Tulio, Nagatomo - Abe - Hasebe, Matsui (74 Okazaki), Endo (90 Inamoto), Okubo (88 Konno) - Honda.

W meczu kończącym zmagania w grupie E piłkarskich mistrzostw świata Dania przegrała z Japonią 1:3 i pożegnała się z turniejem. Piłkarze z Azji wywalczyli natomiast awans do 1/8 finału mundialu.

Dania od samego początku meczu miała problemy ze sforsowaniem znakomicie ustawionej defensywy rywala. Japonia natomiast grała o wiele szybciej co szybko przyniosło rezultaty w postaci goli. Jeszcze w pierwszej połowie pięknym uderzeniem z rzutu wolnego popisał się Keisuke Honda. Thomas Sorensen w tej sytuacji został mocno zaskoczony, bowiem piłka pędząca z zawrotną prędkością zmieniła w powietrzu tor lotu i wpadła do siatki. Drugi gol to również fantastycznie wykonany rzut wolny przez innego z Japończyków, Yasuhito Endo.

W drugiej części gry selekcjoner reprezentacji Danii, Morten Olsen postawił wszystko na jedną kartę, zdejmując obrońcę i wprowadzając na boisko dodatkowego napastnika. Przyniosło to połowiczny skutek, bowiem jego zawodnicy zdobyli bramkę po rzucie karnym wykonanym przez Jona Dahla Tomassona, lecz to nie wystarczyło, by cieszyć się z awansu do 1/8 finału mundialu. Pod koniec spotkania Japończycy postawili kropkę nad "i" zdobywając gola numer trzy. Keisuke Honda oszukał w polu karnym dwóch rywali, oddał piłkę do tyłu a tam znakomicie znalazł się rezerwowy Shinji Okazaki i dopełnił formalności.

Japonia wywalczyła awans do fazy play-off mistrzostw świata, natomiast Duńczycy wracają do domu.

1:0 Keisuke Honda 17
Potężne uderzenie z rzutu wolnego kompletnie zmyliło Thomasa Sorensena.

2:0 Yasuhito Endo 30
Kolejny gol również padł ze stałego fragmentu gry. Endo przymierzył jeszcze lepiej, niż Honda a piłka wpadła tuż przy słupku wyciągniętego jak struna golkipera reprezentacji Danii.

2:1 Tomasson 81
Jon Dahl Tomasson na raty strzelał z rzutu karnego, po wcześniejszym faulu na Danielu Aggerze.

3:1 Okazaki 87
Rezerwowy Shinji Okazaki ruszył za akcją Hondy w pole karne Duńczyków i umieścił bez problemu piłkę w pustej bramce.