Strona główna > Piłka nożna > Archiwum > Małopolska 2012/2013 > Seniorzy > Ekstraklasa

Wisła Kraków - Polonia Warszawa 1-3 (0-2)

0-1 Teodorczyk 17
0-2 Dwaliszwili 43
1-2 Iliev 62
1-3 Wszołek 83
Sędziował Paweł Gil (Lublin). Żółte kartki: Głowacki, Chavez - Brzyski, Pazio. Czerwona kartka: Quioto (90+1, brutalny faul i niesportowe zachowanie). Widzów 17176.
WISŁA: Pareiko - Burliga, Głowacki, Chavez, Frederiksen - Szewczyk (77 Quioto), Sobolewski, Wilk (46 Garguła), Ilive - Genkow, Kamiński (46 Chrapek).
POLONIA: Pawełek - Todorovski (56 Torres), Kokoszka, Baszczyński, Pazio - Wszołek, Piątek, Yahiya (56 Injac), Brzyski - Dwaliszwili (82 Gołębiewski), Teodorczyk.

Po zwycięstwie i remisie przyszła porażka. W swoim trzecim meczu nowego sezonu ekstraklasy Wisła przegrała z Polonią Warszawa 1-3. Drogę do bramki Czarnych Koszul skutecznie zagrodzili byli zawodnicy Białej Gwiazdy - Pawełek, Baszczyński i Kokoszka.

W Wiśle po raz pierwszy od długiego czasu większość stanowili polscy piłkarze (w stosunku 6:5). Trener Michał Probierz posłał do boju na I połowę m.in. debiutantów, 17-letniego Dawida Kamińskiego, a także Michała Szewczyka. Niestety, schodzących na przerwę zawodników Białej Gwiazdy żegnały gwizdy...

Gospodarze byli w tym okresie zespołem gorszym od Czarnych Koszul, pod nieobecność kontuzjowanego Meliksona nie potrafili wykreować choćby jednej sytuacji bramkowej (!). Nie udawały się krótkie kombinacje, a wszystkie długie podania padały łupem obrońców Polonii. Na domiar złego obrona popełniała błąd za błędem.

W pierwszych 10 minutach wiślacy dwa razy zagrozili bramce Pawełka (anemiczny strzał Szewczyka i bardzo dobre uderzenie Ilieva z wolnego z 20 m, tyle że tuż nad prawym "okienkiem"), ale później okazje mieli już tylko warszawianie.

W 10. minucie Teodorczyk, będąc niepilnowany na 14. metrze, źle uderzył piłkę i ta poszybowała wysoko nad poprzeczką. W 14. minucie po bardzo ładnej zespołowej akcji z szesnastki strzelał Yahiya, ale spudłował o metr. Niebawem padł gol. Brzyski z wolnego z prawej strony idealnie dośrodkował do Teodorczyka, ten wygrał powietrzny pojedynek z Genkowem i z 5 metrów skierował futbolówkę głową pod poprzeczkę. W 25. minucie mogło być 0-2. Po błędzie Chaveza na dobrej pozycji znalazł się Wszołek, ale w ostatniej chwili zdążył go zablokować Głowacki.

Na 2 minuty przed końcem I połowy Polonia zdobyła drugiego gola, po fatalnym błędzie Pareiki, który zbyt wolno ruszył do piłki blokowanej przed Wszołkiem przez Burligę. W efekcie Wszołek wyłuskał sprytnie futbolówkę i podał na środek pola karnego, skąd Dwaliszwili strzelił do pustej bramki.

Po przerwie Wisła wreszcie przejęła inicjatywę i w 53. minucie miała świetną okazję do uzyskania kontaktowej bramki. Z prawej strony zatańczył Iliev, podał krótko do Chrapka, ten strzelił w "krótki" róg, ale Pawełek wykazał się refleksem, także przy dobitce Genkowa. 9 minut był już jednak bezsilny w pojedynku sam na sam z Ilievem, którego doskonałym podaniem obsłużył Szewczyk.

Krakowianie rzucili się do ataku, dążąc do remisu, a poloniści kontrowali. W 70. minucie szybki rajd lewym skrzydłem Teodorczyk zakończył strzałem w "długi" róg. Pareiko wypuścił piłkę z rąk, dopadł do niej Wszołek, po czym przewrócił się na murawę, być może pomógł mu w tym bramkarz Wisły, który złapał go za nogę. Sędzia uznał, że nie doszło do przekroczenia przepisów, a protestującego trenera Czarnych Koszul Piotra Stokowca odesłał na trybuny.

Sprawiedliwości stało się zadość w 83. minucie. Akcję zrobił Teodorczyk, podał do Wszołka, który ograł w polu karnym Frederiksena i Głowackiego, po czym z 10 metrów huknął w prawy górny róg... Wisły nie było już stać na odpowiedź, natomiast goście mogli strzelić jeszcze czwartego gola. W 90+2. minucie Gołębiewski przelobował Pareikę, ale piłkę zmierzającą do bramki wybił Chavez.