Strona główna > Piłka nożna
ME U-21: Albowiem prysły zmysły...2019-06-23 11:35:00

Koniec marzeń o półfinale ME U-21, o olimpiadzie w Tokio. Biało-czerwoni zostali zdeklasowani przez Hiszpanów, przegrywając aż 0-5. W efekcie zajęli trzecie miejsce w grupie A i odpadli z turnieju.

Bolonia: Polska - Hiszpania 0-5 (0-3)

0-1 Pablo Fornals 17

0-2 Mikel Oyarzabal 35

0-3 Fabian Ruiz 39

0-4 Dani Ceballos 71 (wolny)

0-5 Borja Mayoral 90

Sędziował Robert Madden (Szkocja). Żółte kartki: Wieteska, Bielik, Piotrowski, Pestka - Roca.

POLSKA: Kamil Grabara - Robert Gumny, Mateusz Wieteska, Krystian Bielik, Kamil Pestka - Konrad Michalak, Karol Fila (46 Jakub Piotrowski), Patryk Dziczek, Szymon Żurkowski (71 Przemysław Płacheta), Sebastian Szymański - Adam Buksa (55 Karol Świderski).

HISZPANIA: Antonio Sivera – Martin Aguirregabiria, Unai Nunez, Jorge Mere, Aaron Martin – Dani Olmo, Fabian Ruiz (75 Mikel Merino), Marc Roca, Dani Ceballos (87 Manu Vallejo), Pablo Fornals – Mikel Oyarzabal (59 Borja Mayoral).

Przewaga Hiszpanów od początku była miażdżąca. Mówi o niej końcowa statystyka: 33:4 w strzałach, 12:3 w strzałach celnych, 10:1 w kornerach, 66:34% w posiadaniu piłki. No i przede wszystkim 5:0 w bramkach...

Nasza defensywa miała od pierwszego gwizdka mnóstwo roboty. Obrońcy blokowali strzały, a bramkarz bronił co mógł. W 15. minucie F. Ruiz ostemplował z 30 m spojenie słupka i poprzeczki. Szczęście skończyło się dwie minuty później, gdy po podaniu Martina z lewej Fornals z 7 m trafił do siatki.

Przy tym wyniku biało-czerwoni musieli zagrać odważniej, ale stać ich było jedynie na dwa strzały z dystansu (Dziczek i Buksa), bez trudu obronione przez Siverę. W 35. minucie znów z dalsza uderzył F. Ruiz, tym razem w poprzeczkę. Za moment było już 2-0 dla rywali. Do piłki wystartowali Grabara i Bielik, ale minimalnie szybszy i sprytniejszy okazał się Oyarzabal. Niebawem na 3-0 podwyższył F. Ruiz, który w końcu trafił zza pola karnego nie w poprzeczkę, a w prawy, dolny róg.

Wynik 3-0 dawał awans Hiszpanom, ale po przerwie nie przestali atakować. W 71. minucie z wolnego z ponad 20 m D. Ceballos przymierzył w prawe "okno" i było 4-0.

Jedyną okazję Polacy mieli w 79. minucie, gdy po wrzutce z kornera główkował Bielik. Golkiper zdążył jednak wybić futbolówkę sprzed linii bramkowej. W końcówce na 5-0 podwyższył z 13 m Mayoral.