Facebook
kontakt
logo
Strona główna > MISTRZOSTWA POLSKI KIBICÓW SPORTOWYCH
Uwaga, kibice: Konkurs - 100 lat polskiej piłki nożnej2019-06-08 22:48:00

Dla uczczenia stulecia polskiej piłki nożnej Stowarzyszenie „Super Kibic” wspólnie z Polskim Związkiem Piłki Nożnej ogłasza konkurs poświęcony historii polskiej piłki nożnej pod nazwą: Wielki Konkurs Sportowy – 100 Lat Polskiej Piłki Nożnej.


Zasady konkursu

- W konkursie mogą wziąć udział wszyscy chętni i ma on charakter otwarty

- Tematyką konkursu będzie wiedza z historii polskiej piłki nożnej


Konkurs składać się będzie z dwóch etapów:

- I etap, korespondencyjny 

W tym etapie uczestnicy odpowiadać będą pisemnie lub drogą elektroniczną na pytania o różnej skali punktacji, w których do zdobycia będzie 100 punktów.

- II etap, finał 

10 najlepszych po etapie pisemnym zostanie zaproszonych do etapu finałowego, który zostanie rozegrany w czerwcu 2019 roku.  O dokładnym terminie i miejscu finaliści zostaną powiadomieni pisemnie.

Zestaw pytań korespondencyjnych:

1. Które polskie drużyny piłkarskie kobiet mają w swoim dorobku tytuły mistrzyń kraju oraz zdobyły Puchar Polski? Wymień przynajmniej 7 z nich. (za 7 punktów)

2. Podaj nazwiska pierwszych sześciu (6) strzelców bramek dla Polski w eliminacjach do ME i Pucharu Narodów. (za 6 punktów)

3. W finałach Pucharu Polski wielu piłkarzy zdobyło po 3 i więcej bramek. Podaj nazwiska pierwszych pięciu autorów tzw. hat-tricku. (za 5 punktów)

4. Wymień drużyny z Dolnego Śląska, które występowały bądź występują w najwyższej klasie piłkarskiej. (za 5 punktów)

5. Z drużynami pięciu krajów polskiej drużynie nie udało się strzelić żadnej bramki w meczu międzypaństwowym. Wymień te kraje. (za 5 punktów)

6. Którzy trenerzy I reprezentacji pełnili funkcję Prezesa PZPN? (za 5 punktów)

7. Wymień nazwiska sędziów, którzy przynajmniej 3 razy prowadzili zawody jako główni w finałach Pucharu Polski mężczyzn. (za 4 punkty)

8. W jednym z meczów polskiej reprezentacji trzech naszych zawodników pełniło funkcję kapitana drużyny. Podaj jaki był to mecz oraz podaj nazwiska naszych kapitanów. (za 4 punkty)

9. W którym meczu I reprezentacji sędzia usunął z boiska dwóch naszych piłkarzy? Podaj nazwiska piłkarzy, przeciwnika naszej drużyny i wynik spotkania. (za 4 punkty)

10. Jeden z finałów Superpucharu Polski prowadzili zagraniczni sędziowie. Podaj rok finału, drużyny jakie grały oraz kraj jaki reprezentowali. (za 4 punkty)

11. O tym meczu brak wzmianki nawet w sprawozdaniach PZPN. Jedynym dokumentem jest obraz Vlastimila Hofmana przedstawiający zwycięską drużynę. Podaj co to za mecz, nazwę drużyny, jej przeciwnika i wynik spotkania. (za 4 punkty)

12. W 1955 roku w Warszawie odbył się V Festiwal Młodzieży i Studentów, w trakcie którego rozegrano turniej piłkarski. Jakie drużyny z Polski wystąpiły w tym turnieju i jakie wywalczyły miejsca? (za 4 punkty)

13. Ile bramek i przeciwko jakim państwom w eliminacjach do ME strzelił Włodzimierz Lubański? (za 4 punkty)

14. W eliminacjach do ME trzech naszych zawodników strzeliło samobójcze gole. Podaj ich nazwiska. (za 3 punkty)

15. W listopadzie 1945 roku w Warszawie rozegrany został mecz międzynarodowy zakończony wynikiem 4:3. Jakie drużyny wystąpiły w tym meczu i kto zwyciężył? (za 3 punkty)

16. Podaj nazwisko pierwszego polskiego piłkarza, który w meczu reprezentacji strzelił samobójczego gola. Podaj nazwisko piłkarza, przeciwnika naszego zespołu oraz wynik meczu. (za 3 punkty)

17. Kiedy i kto powołał do życia Polski Związek Piłki Nożnej? Podaj dokładną datę, ilość przedstawicieli klubów oraz z ilu okręgów byli ci przedstawiciele. (za 3 punkty)

18. W którym roku Polski Związek Piłki Nożnej został oficjalnie przyjęty w skład członków FIFA? Podaj dokładną datę, miejsce Kongresu i nazwisko delegata z PZPN na tym Kongresie. (za 3 punkty)

19. Jak nazywał się reprezentant kraju, który jako pierwszy piłkarz został posłem na Sejm i jaki klub reprezentował? (za 2 punkty)

20. W 1925 roku wybuchła w naszym kraju tzw. afera o zawodowstwo. Dotyczyła ona dwóch polskich piłkarzy reprezentantów kraju, którzy próbowali szczęścia za granicą, we Włoszech. Podaj nazwiska zawodników zamieszanych w tej aferze. (za 2 punkty)

21. Kto jako pierwszy w historii reprezentacji i w jakim meczu popisał się tzw. hat-trickiem? (za 2 punkty)

22. Podczas jednego z meczów naszej reprezentacji na trybunach w Polsce pojawił się Prezydent FIFA Stanley Rous. Podaj przeciwnika naszej drużyny oraz miejsce spotkania. (za 2 punkty)

23. Z kim i z jakim wynikiem polska reprezentacja wygrała pierwszy mecz międzypaństwowy? (za 2 punkty)

24. Podaj dokładną datę reaktywowania po II wojnie Polskiego Związku Piłki Nożnej w miejsce istniejącej Sekcji Piłki Nożnej GKKF oraz nazwisko prezesa. (za 2 punkty)

25. Do reprezentacji powołano go w ostatniej chwili ściągając na zgrupowanie, a dowiedział się o tym z komunikatu radiowego. Później okazał się bohaterem drużyny. O kim mowa i o jaki mecz chodzi? (za 2 punkty)

26. Jakie spotkanie piłkarskiej ekstraklasy po raz pierwszy w historii pokazała Telewizja Polska? Podaj datę meczu i występujące w nim drużyny. (za 2 punkty)

27. Jak nazywał się sędzia, który jako pierwszy polski arbiter prowadził po II wojnie mecz międzypaństwowy? Podaj nazwisko sędziego oraz drużyny grające w tym meczu. (za 2 punkty)

28. Jakie drużyny mają w swoim dorobku 4 trofea - mistrzostwo kraju, Puchar Polski, Superpuchar oraz Puchar Ligi? Wymień 2 z 4 drużyn. (za 2 punkty)

29. Kto z Polaków jako pierwszy otrzymał Rubinowy Order Zasługi, najwyższe odznaczenie UEFA? (za 1 punkt)

30. W dniu 22.09.1968 roku w Bazylei miał odbyć się mecz Szwajcarii z Polską, ale został odwołany. Jaka była tego przyczyna? (za 1 punkt)

31. W dniu 3 września 1939 roku w Warszawie na Stadionie Wojska Polskiego Polacy mieli zaplanowany mecz międzypaństwowy. Z kim mieli rozegrać ten mecz nasi piłkarze? (za 1 punkt)

32. Kto ze znanych polskich piłkarzy wymyślił zawołanie „Orły do boju"? (za 1 punkt).


Odpowiedzi należy przesyłać:

-  listownie na adres: Stowarzyszenie „Super Kibic”, 58-200 Dzierżoniów, ul. Rynek 36/19

-  drogą elektroniczną: stasien@op.pl 


Termin nadsyłania odpowiedzi: do 10 czerwca 2019 roku. 
REKLAMA

REKLAMA

2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty