Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Kiosk
Marek Koźmiński: 18-zespołowa Ekstraklasa pomoże awansować do europejskich pucharów2020-01-23 21:21:00

Na środowym posiedzeniu Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej dyskutowano m.in. o reformie rozgrywek Ekstraklasy. Dlaczego zwiększenie ligi do 18 klubów jest najlepszym pomysłem? Jakie korzyści miałoby to przynieść polskiej piłce? Na stronie internetowej PZPN rozmowa z Markiem Koźmińskim, wiceprezesem PZPN ds. szkoleniowych.


- Reforma rozgrywek Ekstraklasy – na ten temat mówi się ostatnio najwięcej. Dyskutowano o tym również na środowym posiedzeniu Zarządu PZPN.

- W profesjonalnej lidze mistrzem Polski powinien być klub, który okaże się najlepszy podczas całego sezonu, a nie ten, który zachowa najwięcej świeżości na finiszu, rozgrywając w trakcie 28 dni kumulację 8 meczów, licząc także finał Totolotek Pucharu Polski. Wtedy może rządzić przypadek, a nie o to przecież chodzi. Budowanie emocji poprzez różnego rodzaju działania i zabiegi pozapiłkarskie jest sztuczne. Liga nie wygeneruje zainteresowania kumulacją spotkań, małą różnicą punktów między drużynami, podziałem na dwie grupy. Ponadto kluby narzekają, że nagromadzenie meczów w okresie kwiecień/maj nie pozwala należycie przygotować się do eliminacji do europejskich pucharów. Termin zakończenia ligi jest późniejszy niż optymalny, a to duży błąd. Celem nadrzędnym dla polskich klubów powinien być bowiem awans do fazy grupowej Ligi Mistrzów czy Ligi Europy. To okno wystawowe dla polskiej piłki i wartości ligi. System rozgrywek powinien wspierać kluby w jego osiągnięciu. Uważam, że pomoże w tym Ekstraklasa, która będzie liczyła 18 klubów.

Więcej: pzpn.pl
REKLAMA

REKLAMA

2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty