Facebook
kontakt
logo
Strona główna > Kiosk
Radni mówią NIE Sandecji2019-02-13 21:28:00

Debata na temat dalszego funkcjonowania Miejskiego Klubu Sportowego SANDECJA S.A. zdominowała obrady poniedziałkowej Sesji Rady Miasta Nowego Sącza. Pomimo dyskusji, na wniosek radnego Krzysztofa Głuca, uchwała dotycząca rozwoju Spółki została wycofana z porządku obrad - czytamy na stronie internetowej Urzędu Miasta Nowego Sącza.


Zwracając się do radnych oraz zgromadzonych na sali kibiców, prezydent miasta Ludomir Handzel zapoznał zgromadzonych z obecną sytuacją finansową klubu. Podkreślił, że dalsze losy Sandecji wymagać będą decyzji odważnych i zdecydowanych. 


Prezydent Handzel powiedział m.in.:

- W ciągu ostatnich 10 lat Stowarzyszenie Sandecja zostało zasilona z budżetu kwotą 19 milionów złotych na budowę i utrzymanie drużyny. Następnie - po awansie do Ekstraklasy - Stowarzyszenie sprzedało miastu, a właściwie spółce miejskiej drużynę wraz ze znakami za kwotę 2,5 miliona złotych. W trakcie funkcjonowania Sandecji jako spółki miejskiej, tj. w okresie poddanym audytowi (maj 2017 – listopad 2018) spółka wygenerowała stratę w wysokości 11,5 miliona złotych, przy 21 milionach zł kosztów. Strata ta została pokryta przez Miasto Nowy Sącz. Miasto przekazało 10 145 000 zł w ciągu 2017 i 2018 roku. Tym bardziej, iż mieszkańcy przeznaczyli na Sandecję w ciągu ostatnich 10 lat kwotę prawie 30 milionów złotych, nie wolno podejmować pochopnych decyzji w tym zakresie. W obecnej sytuacji średnie koszty funkcjonowania spółki wynoszą ok. 930 000 zł miesięcznie. Spółka wykazuje deficyt w kwocie 760 000 zł miesięcznie, którego nie pokrywa przychodami. Stąd zważywszy na wcześniej - znaną wszystkim - sytuację budżetową, w długiej perspektywie należy zadać pytanie, czy widzimy możliwość finansowania działalności spółki z budżetu miasta? Najlepszym rozwiązaniem jest wejście inwestora, który poprowadzi klub wprowadzając właściwe narzędzia zarządzania, mając także na względzie swoje cele promocyjne i marketingowe. Oczywiście możemy rozważyć funkcjonowanie Spółki i Klubu w obecnym modelu zarządzania, tzn. permanentnego dopłacania przez budżet miasta - czyli de facto mieszkańców - do bieżącego funkcjonowania na poziomie ok. 760 000 zł miesięcznie. Ale po pierwsze - czy stać na to budżet miasta, a po wtóre czy mieszkańcy Nowego Sącza tego chcą? Sądeczanie są podzieleni w swoich sądach. Otwieram dyskusję także w tym zakresie. Jestem kibicem Sandecji, ale muszę także pamiętać, że Nowy Sącz ma wiele innych potrzeb i to mieszkańcy wskazują, co jest dla nich najważniejsze. (...) Wszystko co robimy, robimy dla dobra SANDECJI. To musi być cel nas wszystkich - podkreślił prezydent Ludomir Handzel. 


Swoje stanowisko przedstawił również prezes Sandecji Tomasz Michałowski. 


W wyniku debaty pomiędzy radnymi wiceprzewodniczący Rady Krzysztof Głuc złożył wniosek formalny o odesłanie do wnioskodawcy projektu uchwały do dalszych prac. Uchwałę przegłosowano stosunkiem głosów: 12 ZA (za odesłaniem do dalszych prac), 9 PRZECIW, 0 WSTRZYMUJĄCYCH.


Imienna lista głosowania sądeckich radnych:  

Cabała Teresa - ZA

Czernecki Artur - Za

Dumana Dawid - PRZECIW

Dyrek Krzysztof - ZA

Fecko Grzegorz - PRZECIW

Gajdosz Tadeusz - PRZECIW

Głuc Krzysztof - ZA

Hojnor Józef - PRZECIW

Jurowicz Barbara - ZA

Kądziołka Michał - ZA

Krawczyk Krzysztof - PRZECIW

Kwiatkowski Janusz - NIEOBECNY

Ledziński Grzegorz - ZA

Mularczyk Iwona - ZA

Orzeł Ilona - ZA

Pancerz Andrzej - ZA

Piech Wojciech - ZA

Prokopowicz Jakub - PRZECIW

Prostko Maciej - PRZECIW

Rogóż Maciej - ZA

Witkowska Krystyna - PRZECIW

Zegzda Leszek - NIEOBECNY

Ziaja Krzysztof - PRZECIW


- W czasie ostatniej sesji Rady przegłosowano uchwałę niezgodną z prawem. Dziś odrzucona została uchwała, pod którą podpisali się prawnicy. Rozmawiałem z człowiekiem z Warszawy, który, na wieść o projekcie uchwały, powiedział do mnie: "w końcu będzie nad czym pracować". Rzucajmy sobie dalej kłody pod nogi, ale nie kosztem Sandecji Nowy Sącz - podsumował Ludomir Handzel.


- Pierwsza rozmowa o Sandecji zakończyła się kompromitacją. Daliście państwo popis rzucania kłód pod nogi prezydenta - skwitował radny Józef Hojnor. 


Oburzeni wynikiem głosowania kibice opuścili salę narad głośno skandując hasła klubowe.  


Biuro Prasowe UM/DI

nowysacz.pl
REKLAMA

REKLAMA

2009 Sportowetempo.pl © Wszelkie prawa zastrzeżone ^
Web design by Raszty