Strona główna > Aktualności
U-21: Biało-czerwoni w barażach2018-10-16 22:27:00

Piłkarska reprezentacja Polski do lat 21 w ostatnim meczu kwalifikacji mistrzostw Europy UEFA EURO U21 2019 pokonała Gruzję 3-0 i przypieczętowała awans do baraży.

Gdynia: Polska – Gruzja 3-0 (0-0)

1-0 Filip Jagiełło 52

2-0 Konrad Michalak 74

3-0 Dawid Kownacki 90

Sędziował Arnold Hunter (Irlandia Północna). Żółte kartki: Kutsia, Mikeltadze, Samurkasovi (Gruzja). Czerwona kartka: Kutsia (Gruzja, 30, druga żółta).

POLSKA: Kamil Grabara – Paweł Stolarski, Mateusz Wieteska, Paweł Bochniewicz, Kamil Pestka – Patryk Dziczek, Szymon Żurkowski (89 Maciej Ambrosiewicz), Bartosz Kapustka (68 Konrad Michalak) – Sebastian Szymański, Kamil Jóźwiak (46 Filip Jagiełło), Dawid Kownacki.

GRUZJA: Luka Gugeshashvili – Giorgi Kantaria, Andro Giorgadze, Luka Lochoshvili, Guram Giorbelidze (79 Levan Eloshvili) – Romani Chachua (54 Akaki Shulaia), Davit Samurkasovi, Beka Mikeltadze, Giorgi Kutsia – Irakli Bugridze (41 Nika Ninua), Vato Arveladze.

Dla biało-czerwonych spotkanie z Gruzją miało ogromne znaczenie. Tylko zwycięstwo dawało im szansę na zakwalifikowanie się do baraży o awans do turnieju finałowego mistrzostw Europy UEFA EURO U21 2019. Stąd ofensywne ustawienie, na które zdecydował się trener Czesław Michniewicz.

W I połowie to Gruzini mieli kilka okazji. M.in. w 29. minucie po podaniu z głębi pola oko w oko z Kamilem Grabarą stanął Beka Mikeltadze, ale piłka po jego strzale trafiła w słupek. Chwilę później Giorgi Kutsia zobaczył drugą żółtą kartkę i naszemu zespołowi została godzina gry w przewadze.

Po przerwie przeważali Polacy. W 52. minucie na uderzenie z dystansu zdecydował się wprowadzony na murawę chwilę wcześniej Filip Jagiełło, a piłka po rękach gruzińskiego bramkarza wpadła do siatki. To uspokoiło poczynania biało-czerwonych, którzy spokojnie kontrolowali przebieg gry, by nieco ponad kwadrans przed końcowym gwizdkiem wyprowadzić drugi cios. Kapitalnym podaniem popisał się Sebastian Szymański, dotarło ono do Konrada Michalaka, a ten wpadł w pole karne i strzałem w przeciwległy róg pokonał Lukę Gugeshasvilego. Rywala w ostatniej minucie dobił Dawid Kownacki. Kapitan naszej reprezentacji uderzył z okolicy linii pola karnego, a piłka po rykoszecie znalazła drogę do bramki obok bezradnego golkipera z Gruzji.

Taki wynik w połączeniu z porażką Finlandii z Litwą (i spadkiem Wysp Owczych na ostatnie miejsce w tabeli) oznacza, że biało-czerwoni zameldowali się w barażach o awans do przyszłorocznych mistrzostw Europy. Zostaną one rozegrane w dniach 12-20 listopada.

Zwycięzcy grup uzyskali awans:

1 - Chorwacja, 2 - Hiszpania, 3 - Dania, 4 - Anglia, 5 - Niemcy, 6 - Belgia, 7 - Serbia, 8 - Rumunia, 9 - Francja

W finałach ME 2019, w czerwcu przyszłego roku, wystąpi także gospodarz - Włochy; ponadto dwie drużyny z baraży.

W barażach zagrają: Austria, Grecja, Polska i Portugalia.