Strona główna > Aktualności
Francja mistrzem świata2018-07-15 19:13:00

Francja pokonała Chorwację 4-2 w rozegranym w Moskwie finale piłkarskich mistrzostw świata. Dla "Les Bleus" to drugi tytuł, poprzedni wywalczyli 20 lat temu. Chorwaci odnieśli swój największy sukces w historii.

4-2 Mario Mandzukic 69

Sędziował Nestor Pitana (Argentyna). Żółte kartki: Kante, Hernandez - Vrsaljko. Widzów 78 011.

FRANCJA: Lloris - Pavard, Varane, Umtiti, Hernandez - Pogba, Kante (55 Nzonzi) - Mbappe, Griezmann, Matuidi (73 Tolisso) - Giroud (81 Fekir). Coach: Didier Deschamps.

CHORWACJA: Subasic - Vrsaljko, Lovren, Vida, Strinic (81 Pjaca) - Rakitic, Brozovic - Rebic (71 Kramaric), Modric, Perisic - Mandzukic. Coach: Zlatko Dalic.

Gracz meczu: Antoine Griezmann (Francja).

W I połowie lepsi byli Chorwaci, ale prowadzili 2-1 Francuzi, mimo że oddali tylko... jeden celny strzał, z karnego. Trójkolorowi mieli szczęście, bo pierwszego gola zdobyli po samobójczej "główce" Mandzukica, a drugiego dzięki zagraniu Perisica ręką, po wrzutce z kornera. O podyktowaniu jedenastki zadecydował VAR.

Gola dla Chorwatów zdobył Perisic, strzałem z kilkunastu metrów w lewy, dolny róg.

Po przerwie podopieczni trenera Dalica zaatakowali, by wyrównać, ale w 59. minucie nadziali się na kontrę, którą uderzeniem z szesnastki wykończył Pogba. Niebawem Mbappe z niespełna 25 m trafił na 4-1 i wydawało się, że jest po meczu...

Załamani Vatreni (Ogniści) odzyskali wiarę kilka minut później, a pomógł im w tym bramkarz rywali Lloris, który popełnił koszmarny błąd próbując "kiwnąć" Mandzukica. Mimo ataków nie potrafili jednak przechytrzyć żelaznej defensywy francuskiej.

W finale padło 6 goli, czyli tyle, ile w poprzednich czterech finałach (2002-2014) łącznie...

Didier Deschamps jako trzeci w historii zdobył mistrzostwo świata jako zawodnik i jako trener. Przed nim tej sztuki dokonali Mario Zagallo i Franz Beckenbauer.