B I Kraków: Kapitol finiszował jak dał przykład Kościuszko2016-04-11 01:20:00

Kapitol Racławice – Olimpia Czaple Wielkie 3-1 (0-1)

0-1 Wojciech Świdziński 5

1-1 Michał Twardowski 75

2-1 Michał Twardowski 82

3-1 Bartosz Smulski 87

Sędziował Piotr Mucha (KS Kraków). Żółte kartki: Bednarczyk - Kopiński, Bubak, A. Błaszczyk, Mucha. Czerwona kartka: Kamil Walka (Kapitol, 78, akcja ratunkowa). Widzów 30.

KAPITOL: Konofalski – P. Pełka, T. Pełka, Sarna, Krupa, Smulski, Twardowski, Nowak, Walka – Skinderowicz (77 Kaczmarczyk), Bednarczyk (46 M. Musiał).

OLIMPIA: Bubak – D. Błaszczyk, Gadzina, Gola (75 Szumiński), M. Gonciarz, Kopiński (60 D. Gonciarz), Mucha, Popiołek, W. Świdziński, Węgrzyn (70 A. Błaszczyk), Włodarczyk.

W derbowym meczu spotkały się u podnóża kopca Kościuszki dwie drużyny z powiatu miechowskiego po inauguracyjnych przejściach. Olimpia wygrała pierwsze spotkanie rundy rewanżowej z Trątnowianką Trątnowice 4-2, Kapitol uległ Orłowi II Iwanowice 1-2.

Mecz 15. kolejki miał dwie odsłony. Pierwsza wyraźnie wskazywała na gości. Gol w 5. minucie i cztery poprzeczki zwiastowały łatwe zwycięstwo. Jednak w drugiej połowie gospodarze obudzili się w porę, jakby przypominając sobie o obchodzonej kilka dni temu 222. rocznicy Insurekcji Kościuszkowskiej. Wykonali kilka skutecznych szarż wzorem bohaterskiego Naczelnika i zainkasowali komplet punktów. A Michał Twardowski był nawet bliski ugrania hat-tricka.

Pierwsza zaatakowała Olimpia. Opłaciło się. Kozłującą futbolówkę posłał z 28 metrów Świdziński; ta sunąc po wilgotnej murawie otarła się o wnętrze lewego słupka, totalnie zaskakując Konofalskiego. Po chwili chciał powielić wyczyn kolegi Węgrzyn, jednak trafił w słupek. Gdyby padł drugi gol, różnie mogłyby się potoczyć dalsze wypadki… W sukurs poszli Popiołek i Włodarczyk, cóż, bez powodzenia. W 20. minucie po ograniu obrońców zaatakował Marcin Gonciarz, ale piłka wyhamowała na torsie golkipera Kapitolu. Dziesięć minut później obiecująca odpowiedź rosłego Krupy potrafiącego mocno uderzyć. Tym razem zaniepokoił tylko poprzeczkę… Zrewanżował się niebawem Włodarczyk takim samym uderzeniem i z podobnym skutkiem. Tuż przed przerwą rzut wolny wykonywali goście. Konofalski miał spore problemy, aby wydobyć piłkę cisnącą się nachalnie pod poprzeczkę. Ale nie dał się pokonać.

Drugą połowę obiecująco otworzył Włodarczyk i wszyscy już widzieli piłkę w siatce. Bał się jednak sam strzelać, podając do Goli, który fatalnie spudłował. W efekcie nadmierne dryblowanie i gra asekuracyjna się zemściły. Kapitol zdecydowanie poszedł do przodu, a od 70. minuty coraz częściej i dokładniej zaczął ostrzeliwać Bubaka – Twardowski. Wspomagali kolegę w jego poczynaniach Tomasz Pełka, Sarna i Nowak. W 75. minucie po podaniu Krupy Twardowski wreszcie wyrównał. To zdecydowanie ośmieliło do ataku i wzmogło apetyty na komplet punktów. Przed szansą stanął znów T. Pełka pędząc jak sprinter. Ale indywidualną szarżę powtrzymał nie przebierając w środkach Bubak, który wybiegł daleko poza pole karne interweniując nieprzepisowo. Za to zobaczył żółty kartonik. Olimpia ani myślała odpuszczać, czego dowód dał po chwili niestrudzony Włodarczyk. Sam wypracował doskonałą akcję, jednak nie było mu dane jej dokończyć. Nie widząc innego wyjścia, na linii pola karnego podciął go Walka. Goście domagali się jedenastki, bo ich zdaniem i zdaniem kibiców faul nastąpił już w polu karnym. Ale sędzia widział inaczej pokazując Walce czerwony kartonik. Może gdyby była kamera, to kto wie… Grający w dziesiątkę przeciwnik wyraźnie stracił impet. W 82. minucie drugą bramkę na swoje konto zaliczył Twardowski, a wynik meczu na 3-1 ustalił Smulski (dwie asysty uwijającego się jak w ukropie w strefie obrony Olimpii, T. Pełki).

W klubie Kapitol zauważyliśmy dwie godne odnotowania zmiany. Drużynę w rundzie wiosennej prowadzi trener Józef Wieżel z Krakowa. Dotychczas te powinności pełnił (po części i wespół z bardziej doświadczonymi piłkarzami) kierownik drużyny Mirosław Pełka. No i jest postęp o charakterze inwestycyjnym. Gmina ufundowała drewniany pawilon, który pełni funkcję obiektu klubowego dla sędziów i zawodników. Nie można niczego stawiać na stałe w „Strefie A”, która okala historyczne pola bitewne. Ale i taki domek drewniany na betonowym podłożu, by nie rzec wóz Drzymały, u podnóża kopca, w zupełności Kapitolowi wystarczy. Jeszcze tylko konieczny szyld informujący, do kogo ten obiekcik przynależy…

ZW

Inne wyniki 15. kolejki:

Spartak Wielkanoc-Gołcza - Trątnowianka Trątnowice 0-1 (0-0)

0-1 Mateusz Nowak 63

Polanowice - Płomień Kościelec 1-3

Tytan Polekarcice - Spartak Charsznica 4-2 (2-0)

Jastrzębiec Książ Wielki - Agricola Klimontów 3-0

Sparta Skrzeszowice - Orzeł II Iwanowice 1-2 (0-0)

0-1 Dominik Depta 65

0-2 Dawid Płatek 76

1-2 Patryk Krzyżak 84

Czerwona kartka: Dawid Płatek (Orzeł II, 89).

W 90. minucie usunięty ze strefy technicznej został Łukasz Pałka (kierownik drużyny Orła II).

Czarni II Grzegorzowice - pauza

W tabeli: 1. Jastrzębiec 35 pkt, 2. Czarni II 29, 3. Tytan 27, 4. Kapitol 25, 5. Trątnowianka 24, 6. Agricola 24, 7. Płomień 22, 8. Olimpia 19, 9. Spartak Ch. 16, 10. Spartak W-G 13, 11. Orzeł II 13, 12. Sparta 7, 13. Polanowice 5.